معرفی سوگواره

امروز هرچه از هنرمند مسلمان، تجلیل، و هرچه هنرمندان مسلمان تشویق بشوند، جا دارد.
این یک کار فرعی و حاشیه ای نیست. یک کار اصلی است.

امام خامنه ای(مدظله العالی)


هیأت از زمان پیدایش همواره به عنوان تشکلی مردمی، زنده و پویا، الهام‌بخش صفحات زرین تاریخ تشیع بوده است.
مهمترین ویژگی هیأت اخلاص آن است که شرکت کنندگان با نیتی پاک در هیأت شرکت می کنند و فرصتی مغتنم فراهم میشود برای دریافت هر چه بیشتر معنویت و انگیزه های ناب دینی در رسیدن به قرب الهی.
آنچه در طول برگزاری هیأت قابل رؤیت است سیطره عشق است که در کالبد آن تجلی می یابد، هر کس با هر قدمی که برای برگزاری هیأت برمی دارد به همان مقدار خالق صحنه عشق است.
هنرمند هیأتی راوی این دلدادگی است. هنر درهیأت ابزاری است برای انعکاس شکوه هیأت و مفاهیم انسانی و ارزشی تجلی یافته در آن.
عکس، هنری بصری است یعنی زبان مشترک همه انسانها. بی سواد و باسواد آن را می فهمد و یقینا برای ارائه فرهنگ اصیل عزاداری و گسترش پیام آن مناسب ترین مسیر خواهد بود. مخصوصا در عصر ارتباطات که تعامل با دنیا و انتقال فرهنگ‌ها سهل و آسان شده است.
از طرفی نیاز به ثبت فرهنگ اصیل عزاداری در این برحه زمانی و درنوردیدن مرزهای زمانی از باید های هنرمندان هیأتی است تا روند تکامل هیأت و هیأت داری و زحمات و تلاش های خادمان اهل بیت در انتقال فرهنگ ناب عزاداری برای آیندگان ثبت و ضبط شود.
ایده اولیه برگزاری سوگوارههای عاشورایی عکس و پوستر هیأت از مدتها قبل در ذهن بچههای جامعه ایمانی مشعر شکل گرفته بود؛ سوگواره قرار بوده و هست که بین هنرمندان و هیأتها ارتباط و تعاملی برقرار و زمینه را برای شناسایی، سازماندهی و رشد استعدادهای نهفته در هیأتها فراهم کند. بعد از برگزاری جلسات متعدد و هم‌فکری، نخستین سوگوارههای عاشورایی عکس و پوستر هیأت، تبلیغات خود را رسماً با پخش پوسترهای فراخوان، در سطح هیأتها و امامزادگان سراسر کشور در محرم ۱۴۳۴ (۱۳۹۱) آغاز کرد.

 

تمامی حقوق برای جامعه ایمانی مشعر محفوظ می باشد  ©